Z Kolína se vracíme s těsnou porážkou.

V Kolíně jsme padli o 5 bodů.

13. 3. 2019

Devatenáctiletý guard Filip Novotný se stal parádní „last minute“ akvizicí Kolína v této sezoně. A zařadil se do zástupu mladých pušek, které v tomto ročníku vystoupili ze stínu ligových hvězd. Za posledních 11 minut domácího duelu s Ostravou vysoustružil 12 ze svých 21 bodů a kariérním výkonem pomohl k nebývalému obratu Medvědů, kteří ještě 6 minut před koncem ztráceli 15 bodů (64-79), aby závěrečným náporem otočili na konečných 87-82! Poslední úsek tak ovládli v poměru 23-3.

Domácí, hrající bez Waltona s Šoulou, se po 4 trojkách už 90 sekund do konce dostali na 81-81, Číž pak obracel na 83-81 a nesportovní faul Boggse Medvědi v posledních 15 sekundách zúročili 4 šestkami. Vítězstvím se udrželi na jedné výhře manka za lídrem A2 USK Praha. Naopak NH už má nyní na desátý Kolín ztrátu 3 výher, navíc při vzájemné bilanci 1-3.

Ostrava začala svůj náskok budovat od stavu 32-31 pět minut do konce poločasu, kdy třemi trojkami v řadě nastartovala trhák na 34-48. Medvědi se ve třetí čtvrtině zkoušeli vracet, ale hosté si i dál drželi dvojciferný náskok. Až do závěrečného kolapsu.

Vítěze střelecky vedl 32 minut hrající Hráč utkání Filip Novotný (trojky 6/3, s +16 jasně nejlepší), neméně důležitý výkon podali i Purifoy (17+7 doskoků, trojky 10/5), Thompson (16+8 doskoků) a Číž (11+9 doskoků, 6 asistencí). Novou huť sytili Petr Bohačík (15+12 doskoků), Boggs (15), Barham (14) a Nábělek (13). Domácím nejvíc pomohly lepší trojky (13-9), Ostravu nezachránila ani převaha z druhých šancí (5-13).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Do utkání jsme vstoupili lépe než s USK, ale bohužel jsme to neudrželi. Následoval asi dvacetipětiminutový propad, kdy nás Ostrava přehrávala a dostala se až na 16bodový odstup. V tu chvíli jsme nevěděli, kde nám hlava stojí. Když už jsme ubránili, tak jsme si nedoskočili míč. A Bohačík nás následně trestal zpod koše. Zase se ukázalo, že máme problém v tréninku, že trénujeme v osmi lidech, a to toho moc nenatrénujete. Basket se prostě hraje pět na pět. V zápase to tak nevypadá, to můžete protočit pouze osm lidí, ale je to vidět na souhře. Za posledních deset minut patří našim hráčům kredit, ukázali charakter a s troškou štěstí jsme vyhráli.“

Filip Novotný (guard BC GEOSAN Kolín): „Bylo to pro nás velmi důležité utkání v boji o předkolo play-off. Tři čtvrtiny jsme nehráli dobře. Trápili jsme se na obranném doskoku. Naštěstí jsme to ve čtvrté čtvrtině zlomili, trefili nějaké těžké střely a povedlo se nám to otočit.“

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Přijeli jsme do Kolína vyhrát, protože jsme věděli, že nebude hrát Walton. Tři čtvrtiny se nám to dařilo, byli jsme produktivní v útoku a vypadalo to, že to dotáhneme do vítězného konce. Ve čtvrté čtvrtině jsme dostali třicet bodů. S takovou obranou prostě vyhrát nemůžeme. V obraně jsme špatně přebírali, kolínští hráči zůstávali sami a my jsme dostali asi šest trojek. Kolín se tak dostal do zápasu a my v útoku byli trapní. Kolín zvítězil zaslouženě, v poslední čtvrtině hrál výborně v obraně a nesobecky v útoku.“

Petr Bohačík (power forward NH Ostrava): „Jsem velmi zklamaný po tom průběhu zápasu. Stručně řečeno, pokud nebudeme používat hlavu celý zápas, ale jenom třicet minut, tak nemůžeme vyhrát ani jinde.“