TZ k zahájení nového ročníku KNBL.

TZ zpráva k nové sezóně včetně rozpisu soutěže

ČÍST DÁLE

3. 10. 2019

Vážení přátelé,

Milí fanoušci basketbalu,

 v ohromné euforii vstupuje nejvyšší domácí soutěž basketbalistů Kooperativa NBL do v pořadí už 28. sezony. Senzační výsledek týmu lvů pod vedením Ronena Ginzburga na světovém šampionátu v Číně vlil novou energii do žil nejen hráčům, ale také fanouškům, trenérům i klubovým činovníkům. A dokonce osm hráčů z reprezentačního týmu, který dosáhl v Číně na neuvěřitelné šesté místo a posunul českou reprezentaci už na desátou příčku světového žebříčku FIBA, bude v nadcházející sezoně rozdávat radost na ligových palubovkách. Nový ročník ligy, která s generálním partnerem pojišťovnou Kooperativa vstupuje už do šesté společné sezony, poprvé šlápne do pedálů páteční předehrávkou prvního kola mezi Nymburkem a Pardubicemi (18:00), v níž se objeví hned půltucet mužů, kteří hájili české barvy na světovém šampionátu. Ligový peloton nezměnil sestavu svých dvanácti účastníků, neboť loňskému nováčkovi z Hradce Králové se v baráži podařilo udržet příslušnost k NBL. Dva celky přesto vstoupí do sezony s novým názvem. Bude to mistrovský celek ERA Basketball Nymburk a také tým z jihomoravské metropole, který se teď bude jmenovat mmcité1 Basket Brno. Liga bude hned několikrát doplněna svátečními událostmi. Tou první bude tradiční All-Star Game. Druhá polovina února pak bude zasvěcena hned dvěma akcím po sobě. Nejprve to bude 14. a 15. února Hyundai Final Four Českého poháru (soutěže se účastní všechny celky z NBL), načež od 16. do 26. února bude následovat první okno kvalifikace o evropský šampionát 2021. Ten bude hostit i Česká republika a její reprezentační tým se tak kvalifikace zúčastní jen nesoutěžně. Nedlouho po skončení ligové sezony se mezi 23. a 28. červnem odehraje další velká událost, a to kvalifikační turnaj o olympijské hry v Tokiu, kdy se národní tým pokusí prodloužit řetězec velkolepých úspěchů z posledních let.

 

Seznam účastníků Kooperativa NBL – 2019/2020

mmcité1 Brno

BK ARMEX Děčín

Kingspan Královští sokoli Hradec Králové

BC GEOSAN Kolín

ERA Basketball Nymburk

BK Olomoucko

BK Opava

NH Ostrava

BK JIP Pardubice

USK Praha

DEKSTONE Tuři Svitavy

SLUNETA Ústí nad Labem

Zahraniční hráči

V jednom utkání NBL může za jeden tým startovat a na zápise být uvedeno maximálně 5 zahraničních hráčů. Podmínkou pro zaregistrování nového zahraničního hráče je vyrovnání všech finančních závazků vůči ČBF za registraci předešlých zahraničních hráčů včetně hráčů již v lize nepůsobících. V letošní sezoně vstupuje do ligy 35 cizinců, což představuje necelých 23 procent ze všech 155 hráčů na týmových soupiskách. V NBL bude 17 Američanů, šest Slováků, pět Srbů i Chorvatů a jeden Bosňan a Ir. Jediným celkem bez zahraničního zastoupení bude BK Opava.

Evropské poháry V letošní sezoně se tým ERA Basketball Nymburk, který v létě v průměru o zhruba tři roky omladil svůj kádr, bude už počtvrté účastnit stále kvalitnější Ligy mistrů FIBA. Hned pět ligových celků se pak zapojí do Alpe Adria Cupu, v němž se objeví BK ARMEX Děčín, SLUNETA Ústí, mmcité1 Basket Brno a vůbec poprvé i BK JIP Pardubice a BK Opava.

Hrací systém

Hrací systém Kooperativa NBL zůstává beze změny. Po 22 kolech základní části následují nadstavbové skupiny A1 (prvních 8 týmů) a A2 (zbylé 4 celky). Prvních šest mužstev po dohrání skupiny A1 postoupí přímo do play-off, sedmý a osmý celek z A1 a nejlepší dva týmy ze skupiny A2 pak čeká předkolo play-off. Poslední tým ze skupiny A2 půjde do baráže se dvěma soupeři z první ligy a bude bojovat o jedno místo v Kooperativa NBL pro další sezonu.

V play-off se čtvrtfinále i semifinále hrají na čtyři vítězné zápasy systémem 2-2-1-1-1, finále na tři výhry systémem 1-1-1-1-1 a série o bronz na dva vítězné zápasy systémem 1-1-1.

Televizní a internetové přenosy

Přenosy na ČT SPORT Česká televize přistoupila k dalšímu zkvalitnění svých ligových přenosů, které budou v nové sezoně vysílány ve stejném formátu jako zápasy z nedávného světového šampionátu. Televizní diváci se tak mají na co těšit.

Přenosy na TVCOM.cz

Přímé přenosy všech zápasů Kooperativa NBL lze i nadále sledovat buď z webových stránek ČBF, nebo na portálu www.TVCOM.cz.

Inovace Studia Basketbal

Na platformě TVCOM.cz nebo z webu NBL.cz se budou i nadále vysílat vybrané zápasy kola Kooperativa NBL. Tato utkání jsou snímána třemi kamerami a doprovázena komentářem moderátora i spolukomentátora. Zápas kola v letošní sezoně doplní řada inovací, jakými jsou elektronická tužka či další grafické prvky.

Vstupenky

Kooperativa NBL bude už tradičně nabízet fanouškům servis centrálního ticketingu. Nabízí se tak možnost zakoupení vstupenky na jakýkoli zápas jakéhokoli ligového týmu on-line. Odkazy na nákup vstupenek na jednotlivé zápasy povedou mj. z oficiálního webu nbl.cz.

Charita „Bez Faulů“

Ligové kuby ve spolupráci s Kontem Bariéry a generálním partnerem NBL pojišťovnou Kooperativa budou druhým rokem pomáhat potřebným v rámci charitativní akce nazvané „Bez faulů“, do níž se mohou zapojit i všichni fanoušci. V minulé sezoně tato charita vygenerovala přes 212 tisíc korun.

Kooperativa Faktor

Již pátou sezonu bude pokračovat nejen v evropském basketbale unikátní statistika měřící atraktivitu hry jednotlivých hráčů. Kooperativa Faktor hodnotí hráče podle toho, jaké divácké kousky v zápasech předvedou. Vítěze po dlouhodobé části čeká sladká odměna 50.000 korun, druhý muž pořadí si přijde na 30 tisíc a třetí na 20 tisíc korun. Průběžný stav bude tradičně uváděn na ligovém webu nbl.cz.

MVP měsíce

Také další úspěšný projekt míří do své páté sezony. Až uvidíte na silnici prohánět se vlajkovou loď hlavního partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai, tedy model Genesis, patřící do stáje Kooperativa NBL, bude v něm určitě sedět basketbalová hvězda. Vedení ligy bude pokračovat v tradici vyhlašování nejužitečnějšího hráče měsíce, kterému patří Genesis na celý příští měsíc, než ho zase někdo na trůnu a hlavně za volantem vystřídá.

All-Star Game

Utkání hvězd se ze zaběhnutého předsilvestrovského termínu posledních sezon posouvá na 19. ledna a jako obvykle v něm nejlepší ligoví hráči nabídnou fanouškům spoustu basketbalových lahůdek. Hostitelským městem se stane Ústí nad Labem. Více informací o tradiční exhibici se jako obvykle v pravý čas objeví na webu www.utkanihvezd.cz.

Magazín #tojebasketbal

Již několik sezon se basketbalovým fanouškům dostává do ruky 68stránkový předligový magazín Kooperativa NBL s názvem #tojebasketbal. I letos v něm najdou aktuální soupisky s detaily hráčů, řadu zajímavostí a také poutavé rozhovory napříč všemi ligovými kluby. Hlavní tváří na titulní straně je letos jedna z hvězd úspěšné reprezentace a také týmu ERA Basketball Nymburk Vojtěch Hruban.

Webové stránky Kooperativa NBL, sociální sítě

Web na adrese www.nbl.cz nabízí kompletní servis pro basketbalové fanoušky, kteří se o Kooperativa NBL a jejích hlavních aktérech chtějí dozvědět co nejvíc.

Kooperativa NBL zůstává aktivní i na sociálních sítích. Pokračujeme v komunikaci především na Facebooku, kde budou zásadní hashtagy #KooperativaNBL či #tojebasketbal. Zároveň se budeme snažit jednotlivé příspěvky odlišovat i hashtagy pro konkrétní utkání ve formátu #DOMHOS. Náplň kanálu YouTube pak budou tvořit především pravidelné sestřihy TOP 8, které ukazují to nejlepší z ligových palubovek, a také videa s MVP měsíce a s dalšími zajímavými obsahy.

PŘEDCHOZÍ ZÁPAS

71:86

17:1233:3250:57

23. 5. 2024 17:30

SH Ostrava-Tatran - Ostrava, 2. kolo - Čtvrtfinále