Z Nymburku se vracíme s vysokou porážkou.

Mistr potvrdil roli favorita.

ČÍST DÁLE

4. 3. 2023

Review: Era Basketball Nymburk: NH Ostrava 99:75

Basketbalisté Nymburka v 5. kole nadstavby Kooperativa NBL zvítězili doma nad Ostravou 99:75, když hned pět hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Nejvíce dal Nate Watson 18 bodů. Nymburk tak vyhrál podruhé během tří dnů a potvrdil, že po reprezentační pauze nabral dobrou formu. V tabulce je tak druhý o jedinou porážku za vedoucím Brnem.

Nymburk stejně jako ve čtvrtek proti Ústí od začátku nastolil vysoké tempo hry a brzy získal dvouciferné vedení. Pak dal osm bodů za první čtvrtinu střídající Lukáš Palyza a na začátku druhé čtvrtiny zas Eric Lockett trefil tři koše po sobě. Domácí tak za prvních 15 minut dali 42 bodů a vedli o 15 bodů.

Poté ale Ostrava trochu zabrala a Nymburk dal za deset minut na přelomu poločasu jen osm bodů. To hostům pomohlo dotáhnout se na rozdíl šesti bodů. Ovšem trojka Ondřeje Sehnala dala domácím novou krev do žil. Právě Sehnalovy nájezdy dělali Ostravě problémy, a když v závěru třetí čtvrtiny trefil trojku Palyza a vzápětí nahrál na smeč Watsonovi, šel Nymburk do poslední části už s náskokem 16 bodů.

Následně trefil dvě trojky Martin Kříž a náskok se začal dostávat přes dvacet bodů. Pak už si Nymburk s přehledem hlídal vítězství a mohl rozložit síly. V zápase vytěžil hned 333 bodů z rychlých protiútoků a 14 bodů po útočných doskocích.

Ohlasy trenérů

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „I když to skončilo o 24 bodů, tak to bylo odbojované vítězství. Hlavně pod košem měli naši pivoti hodně práce, protože Ostrava to hodně hraje přes své pivoty. Naši kluci si s tím poradili ale celkem slušně. A díky našemu tempu pak asi Ostravě už trochu došly síly, už spíše střílela z dálky ne zrovna volné střely a to nám hrálo do karet. Dát 99 bodů není špatných, mohli jsme se vyvarovat nějakých chyb. Dnes nám padly trojky, ale dařilo se nám i hrát do koše. Když Ostrava začala přebírat clony, tak jsme dobře využili Natea Watsona a tam se utkání zlomilo. Kluci hrají týmově, dokáží si vyhovět, a když hrajeme rychle se solidní obranou, tak to dělá soupeři problémy.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Tyhle dvě výhry jsou pro nás hodně důležité. Začíná se nám krystalizovat hra, jakou bychom chtěli hrát. Teď to jen udržet. Znovu jsme atakovali hranici sta bodů, dobře hýbeme míčem, máme i dobrou obranu, která vede k ziskům a k jednoduchým košům. Mělo to tempo, které bychom si představovali. Když se nám daří držet toto tempo po celých 40 minut, tak soupeř pak v menší rotaci postupně odejde. Je jen otázkou, kdy se tak stane. Ostrava tam v jednu chvíli vystrkovala drápky a je třeba jí dát kredit za to, jak dobře letos hraje. I když to nakonec skončilo jednoznačně, tak to nebylo tak snadné. Bylo tam zhruba 15 minut, kdy Ostrava hrála dobře a nutila nás do věcí, které úplně nechceme. Já osobně se cítím mnohem komfortněji od chvíle, kdy přišel Ondřej Sehnal. Dal do naší hry myšlenku a mě se díky tomu více daří. U nás je teď bojovná nálada, žádné uspokojení po těch dvou výhrách. Je třeba nadále makat, přijdou další zápasy, které budou složité, soupeři si na nás věří a my se teď musíme snažit vydobýt si zpět respekt, který jsme měli, abychom do play off šli jako starý dobrý Nymburk.“

Eric Lockett (hráč Nymburka): „Nálada v týmu je teď velmi dobrá. Povedlo se nám v těchto dvou zápasech hrát to, co chceme, tedy hrát ve vysokém tempu, dobře bránit a z toho přecházet do protiútoků, ve kterých jsme nejsilnější. Tahle rychlá hra mi sedí. Celkově nám to více sedí jako týmu, než hrát pomalu a snažit se dobývat soupeřovu obranu. Na přelomu poločasu nám to tolik nepadalo, ale stále jsme hráli naší hru a nakonec jsme soupeři utekli na větší rozdíl. Sebevědomí nám teď jde nahoru. Sezona je dlouhá, ale teď jsme na správné cestě, jen na tom musíme dále pracovat, abychom se dál zlepšovali.“

Adam Choleva (trenér Ostravy): „Přijeli jsme bojovat o výhru, protože letos si myslím, že máme kvalitu na to bojovat s každým. Dnes to bohužel nedopadlo. Domácí vyhráli zaslouženě. My doplatili na ztráty, které Nymburk trestal, s tím se tu těžko soupeří. Také jsme dovolili Nymburku 18 útočných doskoků a nechávali jsem otevřené střelce. Lukáš Palyza nám dal čtyři trojky, Martin Kříž také ukázal, že je střelec. Na Nymburku je vidět, že teď ten tým drží víc spolu. Během pauzy potrénovali a na jejich hře je to vidět. Umí zařadit takovou rychlost, na kterou se ostatní týmy zatím těžko adaptují. Dnes nám jen Radukič s Mathon nestačili, chyběla jim větší podpora od Mateje Majerčáka a Malika Morgana, ale těm se jistě bude dařit proti Ústí, kde potřebujeme zvítězit.“

Sukhmail Mathon (hráč Ostravy): „rozhodující byla třetí čtvrtina, ve které nás Nymburk přeskákal na doskoku. Musíme teď potrénovat doskok a odstavování soupeře. Také si musíme více hlídat míč a tolik ho neztrácet jako dnes. Bylo tam i několik přísných rozhodnutí, ale to nezměníme. Ale hráli jsme naplno, jen to dnes nestačilo. Musíme se začít soustředit na další zápas. Dnes nám to ukázalo, na čem musíme pracovat. Ale stále platí, že máme velmi dobrou chemii v týmu, neustále se chceme zlepšovat a pokračovat v této skvělé sezoně pro Ostravu.“

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Watson 18, Lockett a Palyza po 15, Kříž 12, Sehnal 11, Váňa 8, Benda 6, Kovář a Tůma po 5, Rylich 4, Novák 0 - Mathon 19, Radukič 17, M. Svoboda 9, Belikov 8. Fauly: 25:25. TH: 27/20 - 27/19. Trojky: 13:8. Doskoky: 47:43. Ztráty: 9:16. Zisky: 11:5. Asistence: 20:22.