Dnes proběhla tisková konference před začátkem sezóny.

30. sezóna KNBL je tu!

ČÍST DÁLE

16. 9. 2021

30. sezona Kooperativa NBL: 100.000 

pro vítěze Faktoru i Trenérská výzva


V Praze, 16. září 2021
 

Do naprosto stěžejní sezony vstoupí páteční předehrávkou mezi BK DEKSTONE Olomoucko a GBA Fio banka Jindřichův Hradec (17:00) liga basketbalistů, která rozehraje už svůj jubilejní třicátý ročník. S mocnou důvěrou v to, že špičkový basketbal bude po více než roce s prázdnými hledišti servírován opět bouřícím ochozům. Byť stále ještě s nutností prokazování se potvrzením o očkování, či testu, a s respirátorem přes ústa, už pro první kolo mohou být haly naplněny až na svou maximální kapacitu.

”Mým přáním jsou plné haly a dohrání ligy, abychom v květnu mohli vyhlásit mistra. Myslím, že všechny kluby jsou připravené, máme staronového účastníka z Jindřichova Hradce, který měl vždy kvalitní divácké zázemí, a těším se, že v tomto ohledu bude liga hodně obohacena. Velmi důležité je, že díky GBA Fio Banka jsme obsadili i Jihočeský kraj, z pohledu sportovního i mediálního,” pochvaloval si na dnešní tiskové konferenci k zahájení sezony předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč.

I on si letos na jaře zhluboka oddechl, že se minulou sezonu i přes několik pauz, řadu týmových karantén a dílčí úpravu programu podařilo dokončit. A že až na Svitavy, které se z Kooperativa NBL samy odhlásily, ostatních 11 klubů pokračuje dál. Svitavské Tury nahradila jindřichohradecká GBA, opatřená spoustou málo známého talentu z řady zemí. Jihočeši hlásí comeback po třech sezonách strávených v první lize.


Nový ligový ročník začíná těsně po fantastickém létě mužské reprezentace, která se po 41 letech a poprvé v samostatné historii probojovala na olympiádu. Celou sezonu budou navíc provázet mohutné přípravy na EuroBasket v Praze, který Česko bude hostit od 2. do 8. září příští rok. Ještě než se tak ale stane, národní tým bude muset odehrát kompletní porci šesti utkání v první fázi kvalifikace o světový šampionát (26. 11. v Bosně, 29.11. doma s Litvou, 24. 2. v Bulharsku, 27. 2. doma s Bulharskem, 1. 7. doma s Bosnou a 4. 7. v Litvě), navíc v samém závěru srpna, tedy těsně před EuroBasketem, budou příští rok na programu i první dvě utkání druhé fáze kvalifikace.

Uvolnění covidového krunýře podle všeho umožnilo příchod většího počtu zahraničních hráčů do NBL, kdy po 35 mužích ze startu ročníku 2019/20 a 26 cizozemcích z loňska do letošní sezony tucet celků vstupuje s 41 cizinci z celkového počtu 168 hráčů. Tentokrát mají zahraniční element i týmy Opavy a Děčína a alespoň jednoho cizince tak má každý z dvanácti celků. Plnou zápasovou kvótu pěti cizinců obsadili Královští sokoli (Hradec Králové), dokonce půltucet jich má zatím na soupisce nováček z Jindřichova Hradce (v utkání jich smí každý tým využít jen pět), po čtyřech pak Brno, Nymburk, Ostrava a Ústí.  

V lize bude 21 Američanů, 8 Slováků, 3 Srbové, 2 Kanaďané a Bosňané a po jednom Chorvatovi, Nigérijci, Bahamci, Švédovi a také Australanovi.

Právě zahraniční borci vévodí i top akvizicím celého léta, mezi něž by měli patřit zejména rozehrávač Sterling Gibbs a forward Demetre Rivers z Nymburka, obrovitý švédský centr Opavy Mattias Markusson, power forward Kolína Pavol Lošonský, rozehrávač Brna Roman Marko, nový skórer USK Kyle Mangas, power forward Dantez Walton a křídelník David Pekárek z Pardubic, křídelník Děčína Matěj Svoboda a perimetrový univerzál Jindřichova Hradce Torin Dorn.

Nikoli bez zajímavosti je i fakt, že hned celků bude mít nového kouče - Nymburk Aleksandra Sekuliče, Pardubice Dina Repešu, USK Joshe Kinga, Ostrava Adama Cholevu a Olomoucko Roberta Skibniewskiho, navíc novicem v NBL bude i lodivod Jindřichova Hradce Gilbert Abraham. Celkem pět týmů má aktuálně zahraničního kormidelníka.

V už osmé sezoně fungování NBL v úspěšné symbióze s generálním partnerem pojišťovnou Kooperativa, s níž liga spustila už řadu přelomových a atraktivních projektů a akcí, bude obhajovat titul už 17násobný šampion ERA Basketball Nymburk, který bude znovu usilovat i o výrazné prosazení v Lize mistrů.

Kvalifikaci o Ligu mistrů v těchto dnech hraje v Sofii vicemistr BK Opava a v evropských pohárech bude aktivní i řada dalších týmů. Basket Brno se přihlásil do nově založené European North Basketball League (ENBL) s účastí osmi celků z Polska, Litvy, Estonska, Lotyšska, Běloruska a Česka. Trio BK ARMEX Děčín, SLUNETA Ústí a BK JIP Pardubice se zapojí do Alpe Adria Cupu, který se ve složité minulé sezoně nehrál, ale opět se vrací na scénu a chtěl by se kvalitativně opět posunout dál. 

První rok fungování má za sebou Instant Replay System (videorozhodčí), který byl loni v létě do všech ligových hal instalován nákladem 7 milionů korun, a který se podle dostupných ohlasů osvědčil. Letos bude navíc doplněn i o takzvanou ”Coach´s Challenge”, kdy každý trenér bude mít v každém poločase utkání jednu možnost nechat si na videu zkontrolovat některou z přesně vymezených situací.

Ligu čeká stejný formát, v němž zahajovala své fungování loni, tedy základní část na 22 kol a nadstavbu za rozdělení týmů na prvních osm a zbylé čtyři, načež bude následovat záplava atraktivních zápasů v play-off, kdy nejzazším termínem finálové série je 28. květen. Po nadstavbě přijde na řadu předkolo play-off pro 7. až 10. tým, čtvrtfinále a semifinále se budou hrát na čtyři výhry, duel o bronz na dvě a finálová série na tři vítězství. V baráži o NBL se utká poslední tým soutěže s vítězem první ligy, a to na dvě utkání (doma - venku) 6. a 8. května, přičemž prvoligový celek bude mít možnost doplnit sestavu až na pět zahraničních hráčů.

All-Star Game, o niž ligu v minulé sezoně připravil koronavirus (ale byla nahrazena televizní soutěží ve smečování), se vrátí v tradičním termínu 30. prosince. FINAL 4 Českého poháru pal přijde na řadu 12. a 13. března.


Vybrané ligové zápasy budou i nadále vysílány na stanici ČT Sport s rozšířeným studiem a možností vstupů do ostatních hal. Všechna utkání pak tradičně nabídne portál TVCOM.cz, který přináší i program vybraných kol se záběry ze všech hal a ze speciálního Studia Basketbal. To se vysílá na internetu, ovšem s parametry standardního televizního přenosu, vybaveného různými grafickými prvky a doprovázeného moderátorem a spolukomentátorem.

Letošní Studia Basketbal budou skutečně nabitá novinkami - jejich vysílání bude propojeno s Instant Replay System a divák tak bude mít možnost v případě kontroly na videu nejen vidět, co přesně rozhodčí kontrolují, ale také slyšet jejich poznatky. Na diváky čekají i interaktivní kvízy během timeoutů nebo přerušené hry s možností hlasovat buď v rámci vědomostní otázky, nebo při tipech na určitý počet bodů některého hráče. K dispozici by měl být během sezony i divácký chat, chybět nebude ani statistická infolišta, například s aktuálním počtem trojek daného hráče, a vysílat se bude ve ”Full HD”, což přinese ještě vyšší kvalitu obrazu. A navýšení kvality se bude týkat i živých vstupů hráčů při rozhovorech z jednotlivých hal. TVCOM navíc chystá pro diváky novou mobilní aplikaci, slibující navýšení zážitku při sledování přenosů.

Už sedmou sezonu bude liga mít i své MVP měsíce a stejně dlouho již pokračuje i soutěž měřící atraktivitu hry jednotlivých hráčů Kooperativa Faktor. Ten má letos vedle nového loga a využívaných ikonek jednotlivých akcí nachystanou i jednu zásadní novinku - zdvojnásobení prize money! Vítězi po dlouhodobé části tak v kapse přistane rovných 100.000 korun, stříbrný v pořadí zinkasuje 60.000 a bronzový 40.000 korun, což má za cíl mimo jiné další zatraktivnění této statistiky. Letos budou navíc faktorové akce poprvé zpracovávány centrálně díky využívanému programu Synergy.

Ve snaze nabízet co nejkvalitnější obsah i na plně responsivním ligovém webu NBL.basketball fanoušci v této sezoně najdou ještě zajímavější statistiky, mezi nimiž nebudou chybět různé zajímavé série, sezonní rekordy i individuální milníky jednotlivých hráčů.
 

A na startu ligy opět nechybí ani 68stránkový magazín Kooperativa NBL s názvem #tojebasketbal. Také letos v něm fanoušci najdou aktuální soupisky s detaily hráčů, řadu zajímavostí či poutavé rozhovory napříč všemi ligovými kluby. Hlavní tváří na titulní straně je MVP uplynulé sezony a rozehrávač BC GEOSAN Kolín Adam Číž.

PŘEDCHOZÍ ZÁPAS

71:86

17:1233:3250:57

23. 5. 2024 17:30

SH Ostrava-Tatran - Ostrava, 2. kolo - Čtvrtfinále