První zápas série vyzněl pro domácí.

Děčín má první bod v sérii.

ČÍST DÁLE

21. 4. 2023

Review: BK Armex Děčín vs NH Ostrava 84: 74

Kolo: 1. kolo série play off

Datum: 21.4.2023

BÍLÉ PEKLO SEMLELO PŘÍLIŠ CHYBUJÍCÍ NOVOU HUŤ

Vyprodaný děčínský dům (1200), oblečený do bílého, si po prvním čtvrtfinále zaburácel na oslavu úvodního vítězství (84-74), ale bůhvíjak by to dopadlo, nehrát proti nejvíc ztrácejícímu týmu ligy, jejž jeho Achillova pata popravila v nejdůležitějším zápase sezony. Ač ovšem NH ztratila sebevražedných 22 míčů (domácí 11), ještě 2:30 do konce byla zpět jen 74-71, takže chybovat jen o trochu méně, měli by Válečníci i přes své maximální úsilí namále.

NH už za prvních pět a půl minuty ztratila šestkrát a propadla se na 14-6, když nechala Děčín pálit do jeho smrtících brejků a ještě ji už po třech minutách zatížily tři fauly klíčového guarda Morgana. Sama se zpod koše nebo z trojek musela na každý koš ukrutně nadřít, navíc málo využívala své druhé šance, přesto se v zápase uchytila, hodně díky výtečné aktivitě křídelníka Michala Svobody.

A když si ve druhé čtvrtině dala pozor na ztráty, a domácí museli víc hrát do plných, NH se po smršti trojek dostala i k obratu (29-31). A poločas přežila na skore 39-37 i přes 17 děčínských bodů z brejků.

Ve druhé půli už houstnula atmosféra, hráči se do sebe pouštěli zostra i slovně, ovšem Děčín si i dál díky útočným doskokům držel mírný náskok. A ve čtvrtém dějství v době, kdy se i opěrní Ostravané často věnovali diskusím a ztráceli mentální odolnost, domácí za ryku fanoušků odskočili až na 12 bodů. Jenže Ostrava se v závěru po třech trojkách přisála na 74-71 a až trojka Matěje Svobody a nájezd Anthonyho Waltona daly minutu do konce při vedení o osm domácím klid.

Králem vítězů byl MVP sezony Walton (22+8 asistencí, 6 doskoků a 4 zisky), následován Nicholsem (22+7 asistencí), Pomikálkem (14), Matějem Svobodou (13) a Kroutilem (10). Za NH (bez Belikova) korigovali Majerčák (14+10 doskoků a 6 asistencí), Michal Svoboda (12), Morgan (10) a Mathon (10+11 doskoků). Děčín těžil z bodů zpod koše (36-18), z brejků (27-5), útočných doskoků (12-10, body z nich 20-7) a šestek (27-17). Ostravu držely celý zápas na blízku hlavně trojky (7-13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Víme, že to bude těžká série a jsme rádi, že vstup se nám povedl. Série ale bude nejen těžká, ale také dlouhá, a už dnes se začaly tvořit dvojičky jak to ve správném play-off má být. V sérii budou rozhodovat maličkosti, jako třeba dnes, kdy jsme se strašně nadřeli na desetibodové vedení, ale během chvilinky to bylo už jen o tři a Radukič měl na ruce vyrovnávací trojku. Nemůžeme povolit v koncentraci v obraně ani na vteřinu, protože Ostrava nás hned ztrestá. Když budeme hrát pozorně v obraně celých čtyřicet minut, můžeme Ostravu myslím porazit i podruhé.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Gratuluji Děčínu k výhře v první čtvrtině. Hraje se na čtyři vítězství, takže toto nic vlastně neznamená. My jsme ukázali, že můžeme odehrát dobrý zápas na horké palubovce v Děčíně, což je pro nás super. Bohužel, dnes nás opět srazila na kolena naše Achillova pata - ztráty. Měli jsme jich dvacet dva, přesto jsme v poslední minutě mohli sahat po vítězství. Stáhli jsme dvanáctibodové manko na tři body a měli střelu na vyrovnání. Je to škoda. Musíme si zítra dát na ztráty pozor.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Pro mě to byl divný zápas. Padalo málo bodů, hra byla hodně rozkouskovaná. Mně trvalo strašně dlouho, než jsem se dostal do tempa, otázkou je, zda vůbec. Necítil jsem se dnes nejlépe. Jsem moc rád za tu poslední trojku, která mě konečně dostala do lepší pohody, s níž bych chtěl tohle play-off odehrát. Jinak to byl bojovný zápas a jsem moc rád, že jsme vyhráli. Drželi jsme si většinu zápasu mírný náskok, na konci jsme trochu utekli, a to rozhodlo. Byla to vybojovaná výhra a máme spoustu věcí, ze kterých se můžeme poučit. Hrozně si úspěchu vážíme, byl to první důležitý krok. Jak Děčín, tak Ostrava jsou velice emotivní týmy a emoce se budou jistě zápas od zápasu stupňovat. Musíme to ale udržet pod kontrolou a být disciplinovaní.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Těžký zápas, zápas play-off, zápas v Děčíně. Všechno to gradovalo. Myslím si, že divákům se musel zápas líbit, protože měl náboj a bylo to vyrovnané až do samého konce. Mrzí nás, že jsme nezískali první vítězství, ale odvedli jsme dobrou práci. Půl utkání jsme odehráli bez Morgana, který měl problémy s fauly. Věřím, že zítra nastoupíme ještě více motivovaní, pohlídáme si fauly a budeme hrát celých čtyřicet minut.”

PŘEDCHOZÍ ZÁPAS

71:86

17:1233:3250:57

23. 5. 2024 17:30

SH Ostrava-Tatran - Ostrava, 2. kolo - Čtvrtfinále