Vyprodaný Tatran viděl 2. výhru domácích v sérii.

22. 4. 2024

Review: NH Ostrava vs BK Opava

Kolo: 3. zápas série

Datum: 23.4.2024

Burácející a fanoušky obou táborů po střechu napěchovaný Tatran (1200) dosvědčil dosud nejbláznivější bitvu letošního play-off. Jednu z těch, o kterých se bude dlouho mluvit, protože měla všechno, co se od takového derby souboje očekává. Ze všech zápasových okolností ovšem nad jiné vystupuje výsledek. Domácí ostravský outsider, tedy devátý tým po nadstavbě, se podruhé za sebou vzepřel papírovým předpokladům a po masovém ztékání koše mistrovské Opavy se i díky lecjaké hromádce štěstí probil 41 úspěšnými šestkami ke triumfu vyrvanému v koncovce (77-70) téměř dvě a půl hodiny trvajícího utkání. Ten znamená obrat ve čtvrtfinálové sérii na 2-1 a pozvolna klíčící kapitální vzpouru v letošní NBL.

A mimochodem - 41 trestných zásahů je rekordem letošní sezony i čtvrtým nejvyšším číslem dějin NBL od roku 1998.

Nadšeně hrající Nová huť vlétla na favorita zostra od prvních minut a zpod koše unikla na 10-1. Pak ale ztratila momentum a pivot Puršl jako sám voják v poli táhl na útočném doskoku údernou Opavu ke srovnání skore. Následovaly oboustranné ofenzivní suchoty, aby hosté v závěru poločasu zpod koše i díky své první trojce otočili na 26-29 po 20 minutách.

NH kontrovala silnou třetí čtvrtinou (27-19), v níž přetloukla úvodní dvě trojky Opavy dalším oceánem šestek, a když u hostů takřka všechny opory mlčely, utrhli se domácí až na 64-52. Opava se ale odmítla vzdát a Farský, poprvé výrazněji oživlý Šiřina a Pecháček stáhli manko na 67-66. Domácí pak nakopl trojkou Michal Svoboda, který tu se zpožděním několika sekund nuceně opustil hřiště po druhém nesportovním faulu. Hosté ještě díky útočnému doskoku srovnali, ale pak si vzal slovo lídr NH Madden, který dvěma šestkami a asistencí na dunk Heinzla rozhodl o klíčovém odskoku na 74-70 půl minuty před koncem. Na to už Opavané nenašli protizbraň.

Madden šéfoval střelcům 17 body a 6 asistencemi, sekudovali mu Rhodes (14), Michal Svoboda (12) a Elyjah Williams (10+8 doskoků). Opavu (bez Kvapila) dvojciferně nasytili jen Puršl (15+11 doskoků) se Zbránkem (11). NH přetlačila hosty hlavně z šestek (48/41 - 22/18), naopak manko nabrala z trojek (4-6), zpod koše (22-32) a na útočném doskoku (11-18, body z druhých šancí 0-12) a také měla o 23 střel míň z pole.

NH Ostrava - BK Opava 77:70 (14:11, 26:29, 53:48)
Body: Madden 17, Rhodes 14, Svoboda 12, Williams 10, Heinzl 8, Majerčák 7, Škranc 5, Stevens 4 - Puršl 15, Zbránek 11, Šiřina 8, Farský 7, Pecháček 7, Gniadek 6, Mokráň 6, Slavík 4, Jurečka 3, Švandrlík 3. Rozhodčí: Baloun, Scholze, Kec. TH: 48/41:22/18. Trojky: 4:6. Doskoky: 39:39. Fauly: 21:32. Diváci: 1200. Stav série: 2:1

Ohlasy:

Petr Czudek: „Je to pro nás těžké. Rozhodl hráč, který už na hrišti neměl být. Dnes to bylo od nás trápená. Jsme hodně v křeči, když moc chceme. Musíme setřepat roli toho favorita. Ostrava vyhrála zaslouženě a vede 2:1. Snahu hráčům nemůžu upřít, ale bylo to málo.“

Adam Choleva:“Odvedli jsme dobrou práci. Odpíchli jsme se od výborné obrany, Opava ve čtvrté čtvrtině hrála vabank, do zápasu se vrátila. Nakonec jsme utkání zvládli. Jsem za to rád. Zítra ale začínáme znovu. Bude to opět velký boj, smekám před fanoušky, a to i těmi Opavskými. Vytvořili na Tatranu skvělou atmosféru.“