Z Nymburka se vracíme s vysokou porážkou.

Velká porážka na půdě Nymburka.

ČÍST DÁLE

13. 1. 2024

NH U LABE BEZ DVOJCIFERNÉHO STŘELCE A BEZ A1

Jen se po první čtvrtině (15-13), kde nechával hostům řadu podkošových zakončení a neměl přesvědčivý útok, zahřál Nymburk doma na provozní teplotu, spláchl Novou huť 96-49 a nadobro ji tak odstřihl od šance na horní nadstavbovou skupinu.  

Ve druhé čtvrtině z 19-15 přes pět ztrát soupeře aktivitou mladíka Dávida Nováka a údery zpod koše i trojek pláchl na 43-18 a ukončil tak veškeré napětí. NH už do půle (48-24) spáchala 15 ztrát, trefila jedinou trojku ze 13 pokusů a na 30 bodů se dostala až 13 minut před koncem.

Nymburk (bez Svejcara, Bella, Collinse) měl osm dvojciferných skórerů, a to Sehnala (14+8 doskoků), Kováře (12+8 doskoků), Mathona (11+8 doskoků), Bohačíka, Tůmu (po 11), Kříže (10+7 doskoků), Rylicha a Gordona (po 10). Nejlepší střelec Ostravy Janů zapsal 7 bodů. Z pole lepší domácí (v procentech 47-29) si víc pomohli zpod koše (46-30), z brejků (23-9), z trojek (36/10 - 24/2) a také v kolonce ztrát (13-28).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád za výhru. Hráli jsme dobře celý zápas. I v první čtvrtině, kdy jsme se trápili střelecky, ale pozice jsme si vytvářeli a dobře bránili. A když hrajete solidně, tak v jeden moment se nasazení vyplatí a zápas se začne lámat. A to se stalo ve druhé čtvrtině. Měli jsme několik zisků, lehké koše, to sňalo tíhu z ramen střelců a najednou jsme začali dávat i z dálky. Soupeř se pak rozhodl hrát více s mladými hráči a už to bylo jednodušší. V posledních dvou zápasech měl soupeř velmi nízkou úspěšnost střelby, ale to není jen o tom, že bychom měli štěstí, že to soupeři zrovna nejde. Je to důsledek nasazení, kdy soupeř nemá na nic čas a střílí pod naším tlakem. A střelba pod tlakem je něco zcela jiného než z volných pozic. teď je třeba využít příští týden k dobití baterek, zahojení bolístek a také k tréninku, abychom se dále zlepšovali. Teď nás totiž čeká měsíc, ve kterém se bude rozhodovat o části naší sezony.”
Dávid Novák (křídlo ERA Basketball Nymburk):
 „Já jsem si zápas užil velmi, protože jsem dostal po dlouhé době nějaké minuty. Měli jsme pár hráčů zraněných, ale já se vždycky snažím nějak pomoct týmu. V té druhé čtvrtině to na mě nějak vycházelo. Snažil jsem se dělat to, co jsem si myslel v tu chvíli bude správné a výhodné pro tým. Dvakrát mi to vyšlo do koše a jednou jsem byl volný na trojce. Stál jsem ve správný čas na správném místě a vyšlo to dobře. Spoluhráči jsou skvělí a hodně mě podporují. Jsme dobrá parta a všichni jsou šťastní, když se mi něco povede. Po zdravotních problémech se dostávám do formy, ale ještě to není úplně super. Ještě potřebuji chvilku na to, abych se dostal úplně nazpět do formy a potom to bude všechno lepší. Naše obrana se stále zlepšuje. Dovolili jsme jim jen 49 bodů, což je neskutečné číslo.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Hlavně v první čtvrtině to vypadalo, že se nikdo nemůže trefit do koše. Vypadalo to, jak kdyby půl roku nikdo nehrál basket. Měli jsme dobré pozice, ale nebyli jsme schopní trefit koš. Začátek nebyl dobrý z naší strany, ale potom od druhé čtvrtiny jsme do toho začít šlapat. Začali jsme běhat, agresivně bránit, z toho také pramení to, že jsme soupeře nepustili přes 50 bodů. Takže bylo to jenom o agresivitě a o tom, že začneme běhat. Povedlo se navázat na tu obranu ze středy. Nepamatuji si, kdy jsme takové soupeře ubránili na takovém malém počtu bodů, takže povedlo se to neuvěřitelně. Takhle si musíme pomáhat v obraně pořád, a když takhle budeme bránit pokaždé a nejenom nějaké zápasy, tak jsme hodně silní. Byl to dobrý týmový výkon, takhle to má vypadat, myslím si, že i pro diváky to je lepší, když pokaždé skóruje někdo jiný, než když někdo dá 30 bodů. Je až neuvěřitelné, že jsme všichni byli kolem těch 10 bodů. A já jsem teď jedině rád, že takovýhle týmový výkony máme, dá se na to koukat, nás to baví a lidi to také snad baví.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Myslím, že jsme si ze soupeře sedli na zadek. Nevím, z jakého důvodu. Nevyužili jsme absenci Svejcara, Collinse a Bella. Dokázali jsme hrát jenom pět, nebo sedm minut, kdy to bylo dobré. A pak se to celé rozpadlo a opět náš útok a naše klasické ztráty. Dnes se to vyšplhalo na 28 ztrát, což je neuvěřitelné. Trojky jsme trefili snad dvě, což je další neuvěřitelné číslo. Nymburská obrana je hodně agresivní, my se na to připravovali, ale stejně to nepomohlo. Přitom minule jsme si s podobně agresivní obranou Písku poradili. Když si ale ukopnete míč a třikrát ho hodíte soupeři do rukou pod vlastním košem, tak je těžké hrát vyrovnanou partii. A jestli chceme hrát lepší basketbal, tak se musíme tomu tlaku naučit vzdorovat. Mladí hráči u nás šanci dostávají, dnes bylo minut více, protože to nešlo základní pětce, která byla mínus třicet, tak jsem zkusil dát do hry jiné hráče. Bohužel ani to nezměnilo vývoj utkání. Uvidíme, jestli to kluci vezmou jako lekci, že basketbal je o něčem jiném, než si jen házet na koš, ale že je to třeba opravdu odmakat.”

Matyáš Janů (křídlo NH Ostrava): „Dnes rozhodovalo jednoznačně fyzično. Nymburk je je mnohem fyzičtější. Ale to není výmluva, to je prostě fakt. Pro nás to byla velká škola. Každý zápas proti Nymburku je pro nás obrovská zkušenost pro nás. Proti takové obraně si jen tak nezahrajeme. Může nás to posunout dál a víme, na čem musíme pracovat.”

PŘEDCHOZÍ ZÁPAS

71:86

17:1233:3250:57

23. 5. 2024 17:30

SH Ostrava-Tatran - Ostrava, 2. kolo - Čtvrtfinále