Z Ústí si odvážíme těsnou porážku.

ČÍST DÁLE

10. 12. 2023

ouhých 81 sekund chyběl Nové huti ve hře její nedávno pořízený lídr Rashad Madden. A v téhle kratičké sekvenci jeho oslabený tým (bez ústředního pivota Jetera) ztratil velevyrovnaný zápas, takže jeho naděje na skupinu A1 už spadly do roviny složitých teorií. Domácí SLUNETU naopak devátá výhra (94-88) zavěsila už těsně za třetí USK.

Do půle na doskoku aktivnější NH zažila velmi dobrý start, když ji forward Williams 12 body i s dopomocí rozehrávače Majerčáka dotlačil k vedení až 21-30. V úvodu zejména o podkošovou linii se opírající Pandy zabraly víc ve druhém dějství, kdy zlepšenou obranou otočily na 36-32.

Pak se ale hrálo až do půle prsa na prsa, než v úvodu třetí části zaútočila opět Ostrava, kterou Williams s trojkujícím Michalem Svobodovu vynesli do trháku 49-58. Domácí lídři Autrey s Nicholsem sice prvotní požár uhasili, ale hosté se i dál odmítali vzdát svého vedení, jež ještě osm minut do konce bylo pětibodové (70-75). Pak ale na minutku vystřídal ostravský guard Madden (pak nehrál ještě posledních dvacet vteřin kvůli vyfaulování), Pandy tu zejména slepenými trojkami otočily na 78-75, vzápětí navýšily náskok na pět a tenhle rozdíl už na čele s Nicholsem kontrolovaly až do cílové rovinky.

Právě Nichols byl top skórerem vítězů s 20 body (TH 10/8), následovali jej Autrey (19, trojky 6/5), Pecka (17), Delvon Johnson (12) a Rowan (11). Za NH odporovali Michal Svoboda (18), Madden (17), Williams (16+11 doskoků), Rhodes (12) a Majerčák (11). Zápas měl jedinou zásadní rozdílovou disciplínu, a to trestné hody (33/27 - 16/14), byť využívání útočných doskoků (7-13, body z druhých šancí 12-9) rovněž ponížilo ostravské akcie.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Pro nás hrozně důležitá výhra, která se nerodila vůbec lehce. Ostrava přijela velmi dobře připravená, měla dobrý herní plán, ačkoli hrála bez svého stěžejního pivota a my jsme se celý zápas hledali, ale rozhodla naše vůle v poslední čtvrtině, kdy jsme zapnuli v obraně, Lamb Autrey tam trefil pár těžkých střeleckých pokusů. Bylo to vítězství, které nebylo krásné, ale já si ho z různých důvodů vážím jako jednoho z nejcennějších v této sezoně.“

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
 „Gratuluji domácím k vítězství, nechci dneska říci zaslouženému, protože my jsme byli důstojným soupeřem. Zkusili jsme trochu obměnit obranu, potýkali jsme se s absencí Jetera a Snopka, do toho z utkání odstoupil Štěpán Svoboda, takže užší rotace, ale přesto jsme využili nějaké momentum, kdy Ústí úplně nebylo v zápase, přeci jenom měli ve středu dlouhou cestu z Chorvatska, na druhou stranu my jsme dnes jeli sem 6 hodin. Na to se nemůžeme vymlouvat, hráli jsme relativně slušně. To, co rozhodlo, byly individuality v podobě Lamba Autreyho, který měl trojky 6/5, a když Ústí potřebovalo, tak se na něj mohlo spolehnout. Na druhou stranu my, když jsme minutu do konce mohli srovnat zápas, tak jsme nevystřelili volnou trojku, a to se pak projevilo, museli jsme faulovat, ale dopadlo to, jak to dopadlo, bereme prohru, ale ten výkon se zlepšuje a doufám, že s Olomouckem doma dokážeme vyhrát.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Po dlouhé cestě a bez našeho hlavního pivota jsme předvedli docela slušný výkon. Ve třetí čtvrtině jsme si udělali malý náskok, ale na konci jsme měli několik špatně vyřešených situací a nechali jsme volného Lamba Autreyho a Tye Nicholse a to jsou hráči, které nesmíte v koncovce nechat takhle volné a nás to pak stálo vítězství.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Těžký zápas, po prohře v Děčíně jsme tu výhru potřebovali, měl to pro nás být dobrý start k návratu k naší hře. Věděli jsme ale, co přijde, soupeř hrál dobře, ale naštěstí jsme se v koncovce dokázali zvednout a určitě budeme chtít tuhle motivaci udržet do dalších zápasů.”

PŘEDCHOZÍ ZÁPAS

71:86

17:1233:3250:57

23. 5. 2024 17:30

SH Ostrava-Tatran - Ostrava, 2. kolo - Čtvrtfinále